Hacettepe Üniversitesi | EN


E-Posta Servisleri
Dairemiz, üniversitemizin akademik ve idari personeli ile lisans ve lisansüstü öğrencilerine ücretsiz e-posta hizmeti vermektedir. E-Posta hizmetinden yararlanmak isteyenler kimlikleri ile birlikte dairemize şahsen başvurmalıdırlar. Güvenlik nedeniyle telefon ya da başka yollarla yapılan başvurular değerlendirilmemektedir.

E-Posta hesabı açma ve şifre verme kuralları hakkında bilgi için lütfen HESAP AÇMA VE ŞİFRE VERME KURALLARI başlıklı açıklamayı okuyunuz.

Kullanıcılarımız E-posta hizmetimizden,

yararlanabilirler.

1. WEB Tabanlı E-Posta Servisi

2. İstemci Tabanlı E-Posta Servisleri

Kullanıcılarımız eğer ofislerinde kendilerine tahsis edilmiş bir PC kullanıyorlarsa, Web-Mail yerine o PC üzerine kurulu bir e-posta istemci program aracılığı ile de e-postalarına ulaşabilirler. Bu programlar arasında Microsoft Outlook Express (genellikle Windows ile beraber yüklenir), Microsoft Outlook (genellikle Office paketleri ile yüklenir), Mozilla Thunderbird ve Netscape Messenger en popüler olanlarıdır. Microsoft Outlook (Express) programlarında yazılımın doğasından kaynaklanan bazı güvenlik açıkları bulunduğundan, önerimiz ücretsiz olarak dağıtılan ve Türkçe dahil her dilde sürümü olan Mozilla Thunderbird yazılımıdır.

Yazılımları kurarken gereksinim duyulacak parametreler şunlardır:

NOT: Kurulum ile ilgili daha fazla yardım için lütfen bölüm ya da biriminizin "Bilgi İşlem Temsilcisine" başvurunuz.

3. Avantaj ve Dezavantajlar

E-posta istemci programlarını kullanmanın Web tabanlı e-posta kullanımına göre bazı avantaj ve dezavantajları şöyle sıralanabilir:

İstemcilerin Web-Mail'e Göre Bazı Avantajları

Web-Mail'in İstemci Programlara Göre Bazı Avantajları

Yukarıdaki yöntemleri karma olarak da kullanabilirsiniz. Örneğin, ofisinizde istemci tabanlı bir sistemi kullanıp, akşam evinizden web-mail ile son mesajlarınıza bakabilir ya da mesaj yollayabilirsiniz. Ofis bilgisayarınız ile ertesi gün bağlandığınızda, ofis bilgisayarınızı kapatmanızdan o zamana kadar gelmiş (ve web-mail ile bakabildiğiniz) postalarınız otomatik olarak PC'nize aktarılıp, merkez sunucu bilgisayardan silinecektir.


Hacettepe Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı 06800 Beytepe / ANKARA
Bize Ulaşın
Tel: +90 312 297 62 62
Daire Başkanlığı
Tel: +90 312 297 62 00 Faks: +90 312 299 20 88
BİDB Web Birimi
bidb@hacettepe.edu.tr
Son Güncelleme Haziran 2021
Sorumluluk Sınırı