Tarihçe

İşletme Bölümü; İşletme Yönetimi Bölümü adıyla Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi’ne bağlı olarak kurulmuş, 1974 yılında Yüksek Lisans ve Doktora, 1976 yılında Lisans programını başlatmıştır.

20.7.1982 tarihinde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin kurulmasıyla İşletme Bölümü, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne bağlanmıştır.

İşletme Bölümü 1990-1991 ders yılından itibaren lisans düzeyinde İngilizce eğitime geçmiştir. Bölüm’de Yönetim ve Organizasyon, Ticaret Hukuku, Muhasebe-Finansman, Sayısal Yöntemler, Turizm İşletmeciliği, Örgütsel Davranış ve Üretim-Yönetim-Pazarlama Ana Bilim Dalları bulunmaktadır.

Potansiyel Öğrencilere

Eğitim ve Başvuru:
Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü öğrencilerine, İşletme'de Lisans derecesi (BA) veren bir program sunmaktadır. İşletme Bölüm’ümüzün amacı Türkiye’de en çok tanınan ve öğrenciler tarafından en çok tercih edilen bir bölüm olmaktır. Bu doğrultuda İşletme bölümü yüksek kalite ve standartlarda eğitim ve öğretim programları sunmakta, aynı zamanda yayınlarla bilimsel çalışmalara da katkı sağlamaktadır. Bölümümüze, her yıl LYS sınav sonuçlarına göre TM-1 puan türünde başarı sıralaması ilk 50.000’de olan 118 yeni öğrenci katılmaktadır. Lisans programımızda öğretim dili İngilizce olduğundan, öğrencilerimizin İngilizce Yeterlilik Sınavı’nı geçmeleri, geçememeleri durumunda bir yıl süreli İngilizce Hazırlık Programına devam etmeleri zorunludur.

Öğrencilerimiz, etkili iletişim becerileri, toplumsal sorumluluk duygusu, yeniliklere karşı esnek olma özelliklerine sahiptirler. Bölümümüz mezunları önde gelen yönetici pozisyonlarında yerlerini almaya hazırlanmaktadırlar. Bölüm programları, aynı zamanda, öğrencilerin eğitimlerine lisansüstü ve doktora düzeyinde devam etmelerine olanak sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Kampüs:
İşletme Bölümü Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü’nde bulunmaktadır. 600 dönümlük orman içersinde yer alan Beytepe Kampüsü ve geniş yeşil alan ve piknik alanlarına sahiptir. Bunun yanı sıra Öğrenci sağlık merkezi, kafeterya ve yemekhaneler öğrencilerimizin hizmetine açıktır.

Sportif faaliyetler açısından oldukça zengin olan Beytepe Kampüsü’nde her türlü gereksinime cevap verebilecek Kapalı Spor Salonları, açık basketbol ve voleybol sahaları ile futbol sahaları bulunmaktadır. Kış sporları açısından ise Hacettepe Üniversitesi’ne ait yaklaşık 150 kişinin yararlanabileceği Elmadağ’da bir kayak evi ve teleski bulunmaktadır. Kampusumuz pek çok gösteri ve sergiye ev sahipliği yapmakta ayrıca her yıl üniversitemizce spor ve bahar şenlikleri düzenlenmektedir. Pek çok öğrenci kulübünün bulunduğu üniversite kampusunda faal olarak çalışan 56 öğrenci kulübü faaliyetlerini aktif biçimde sürdürmektedir.

Barınma:
Üniversitemiz Beytepe Kampüsü’nde, Beytepe Kız Yurdu, Beytepe Erkek Yurdu ve Beytepe Öğrenci Evleri olmak üzere 3 ayrı tip barınma yeri bulunmaktadır.

Beytepe Kız Yurdu, Beytepe Kampusu içinde 3 bloktan oluşmakta ve toplam 878 öğrencilik kapasite ile hizmet vermektedir.

Beytepe Erkek Yurdu ise 2 bloktan oluşmaktadır ve toplam kapasitesi 548'dir.

Beytepe Öğrenci Evleri;öğrencilerin her türlü gereksinimine cevap verebilmekte ve 1198 öğrenciye barınma olanağı sağlamaktadır. Beytepe Öğrenci Evlerinin 7 bloğu 4 katlı olup her blokta çift kişilik 60 oda bulunmaktadır. Bir blokta (J Blok) 22 adet tek kişilik, 160 adet de çift kişilik oda mevcuttur. Ayrıca 2 blokta da toplam 64 suit oda mevcuttur. Odalar öğrencilerimize aile ortamı rahatlığında çalışma olanağı sağlayacak şekilde düzenlenmiştir. Her odada banyo, tuvalet, yatak, kütüphane, çalışma masası, elbise dolapları ve buzdolabı bulunmaktadır. Bilgisayar ve TV yerleri ayrılmıştır. Devamlı sıcak su verilen öğrenci evlerimizin her birinde ayrıca okuma ve TV salonları, her katında açık mutfağı olan yemek salonu ile çamaşır, kurutma makineleri ve ütü bulunmaktadır. Ayrıca lisansüstü düzeyde eğitimlerini devam ettiren öğrencilerimiz de bu evlerden yararlanabilmektedir.

İçerik Tasarım & Kodlama
Öğr. Gör. Özgür TUĞRUL